Niewiele jest dziedzin, w których Chiny nie wiodłyby prymu. Jak powszechnie wiadomo, kraj ten jest producentem ponad połowy rzeczy, których używamy na co dzień; nawet nie będąc tego świadomymi.
Chiny „idą na ilość”
Obserwując ofertę w serwisach B2B dla importerów i eksporterów, można dojść do wniosku, że Chiny „idą na ilość”, jak gdyby w ten sposób chciały pokazać swoją dominację na światowym rynku. Przykładowo, podczas gdy Chiny oferują ponad 3 miliony przedmiotów do dekoracji wnętrz, Polska oferuje ich zaledwie 8 sztuk, Wielka Brytania nieco ponad 2 tysiące, a USA „ledwo” 200 (źródło: Alibaba.com). Już tylko ten jeden, pierwszy z brzegu przykład pokazuje, z jaką skalą produkcyjnego rozmachu mamy do czynienia.
Tak naprawdę, dla importerów to doskonała wiadomość – z Chin można sprowadzić dosłownie wszystko i sprzedawać z całkiem niezłym zyskiem; wybór produktów jest spory, a ceny przystępne. Jednak, pomimo zakupowego szału, warto zdjąć różowe okulary i przyjrzeć się chińskiej produkcji chłodnym okiem. Za ogromną produkcją nie zawsze idzie dobra jakość produktów, a im coś jest tańsze, tym prawdopodobnie gorsze jakościowo.
Top 15 produktów z Chin
Biorąc to pod uwagę, można wyodrębnić kilka kategorii produktów, które z Chin rzeczywiście warto sprowadzać:
- Pojazdy, części motoryzacyjne, podzespoły
- Wyroby metalurgiczne i hutnicze, stal, żelazo, aluminium
- Chemikalia
- Wyroby gumowe
- Tworzywa sztuczne i produkty z nich wykonane
- Odzież, obuwie, torebki, dodatki, biżuteria
- Tekstylia, wyroby skórzane i skóropodobne
- Meble
- Zabawki, gry, gadżety, akcesoria hobbystyczne
- Sprzęt sportowy
- Maszyny, urządzenia elektryczne i energetyczne, narzędzia
- Elektronika – szeroka gama produktów użytku biurowego i osobistego
- Ozdoby i dekoracje wnętrz i ogrodów, akcesoria biurowe
- Kosmetyki
- Produkty rolne i żywność – tu głównie herbata (nie można zapominać, że Chiny od lat borykają się ze sporym zanieczyszczeniem środowiska naturalnego, dlatego warto zachować ostrożność przy sprowadzaniu produktów spożywczych i rolnych z rynku chińskiego)
Bogatą i ciekawą ofertą łatwo się zachłysnąć. Zanim jednak kupi się kilka kontenerów importowanego towaru, warto upewnić się, czy dany produkt spełnia wymagania CE i UE, a przede wszystkim zastanowić się, czy na rodzimym rynku faktycznie będzie na niego popyt.
Źrodło: bezpiecznyimport.pl